Projecte Norma Civil
Departament de JustÝcia. Generalitat de Catalunya

pÓgina elaborada per l'Institut de Dret Privat Europeu i Comparat de la UdG
amb el suport del
Departament de JustÝcia de la Generalitat de Catalunya

Institut de Dret Privat Europeu i Comparat UdG

 


Annex

EspŔcies protegides de la fauna salvatge aut˛ctona

Categoria

MamÝfers

InsectÝvors

C Rata mesquera Talpidae (Galemys pyrenaicus, Desmana pyrenaica).

C Erišˇ clar Erinaceidae (Aethechinus algirus).

Microquir˛pters

C Ratapinyades, ratapenades o ratpenats (totes les espŔcies).

Rosegadors

C Talpˇ de Cabrera Microtidae (Microtus cabrerae).

D Esquirol (Sciurus vulgaris).

CarnÝvors

A Ës bru Ursidae (Ursus arctos).

A Ll˙driga comuna europea Mustelidae (Lutra lutra).

C Visˇ europeu Mustelidae (Lutreola lutreola).

B Ermini Mustelidae (Mustela erminea).

B Gat fer o gat salvatge Felidae (Felis sylvestris).

A Linx boreal Felidae (Lynx lynx).

A Linx ibŔric Felidae (Lynx pardina).

C Mangosta africana Herpestidae (Herpestes ichneumon).

A Vell marÝ o foca mediterrÓnia Phocidae (Monachus monachus).

ArtiodÓctils

B Cabra salvatge ibŔrica Bovidae (Capra pyrenaica pyrenaica).

Ocells

Gaviformes

B CalÓbria de bec blanc Gaviidae (Gavia adamsii).

B CalÓbria agulla Gaviidae (Gavia arctica).

B CalÓbria grossa Gaviidae (Gavia immer).

B CalÓbria petita Gaviidae (Gavia stellata).

Podicipediformes

C Cabussˇ orellut Podicipedidae (Podiceps auritus).

C Cabussˇ emplomallat Podicipedidae (Podiceps cristatus).

C Cabussˇ gris Podicipedidae (Podiceps grisegena).

C Cabussˇ collnegre Podicipedidae (Podiceps nigricollis).

C Cabusset Podicipedidae (Tachybaptus ruficollis).

ProcelĚlariformes

C Ocell de tempesta Hydrobatidae (Hydrobates pelagicus).

C Petrell oceÓnic Hydrobatidae (Oceanites oceanicus).

C Petrell cuaforcat Hydrobatidae (Oceanodroma leucorrhoa).

C Petrell de Bulwer Procellariidae (Bulweria bulwerii).

C Baldriga cendrosa Procellariidae (Calonectris diomedea).

C Fulmar Procellariidae (Fulmarus glacialis).

C Baldriga petita Procellariidae (Puffinus assimilis).

C Baldriga capnegra Procellariidae (Puffinus gravis).

C Baldriga grisa Procellariidae (Puffinus griseus).

C Baldriga pufÝ Procellariidae (Puffinus puffinus).

Pelecaniformes

C Corb marÝ emplomallat Phalacrocoracidae (Phalacrocorax aristotelis).

C Corb marÝ pigmeu Phalacrocoracidae (Phalacrocorax pygmaeus).

B PelicÓ cresp Pelecanidae (Pelecanus crispus).

B PelicÓ vulgar Pelecanidae (Pelecanus onocrotalus).

C Mascarell Sulidae (Sula bassana).

Ciconiformes

B Bernat pescaire Ardeidae (Ardea cinerea).

B Agrˇ roig Ardeidae (Ardea purpurea).

B Martinet ros Ardeidae (Ardeola ralloides).

A Bitˇ com˙ Ardeidae (Botaurus stellaris).

C Esplugabous Ardeidae (Bubulcus ibis).

B Agrˇ blanc Ardeidae (Egretta alba).

C Martinet blanc Ardeidae (Egretta garzetta).

C Martinet menut Ardeidae (Ixobrychus minutus).

C Martinet de nit Ardeidae (Nycticorax nycticorax).

B Cigonya blanca Ciconiidae (Ciconia ciconia).

A Cigonya negra Ciconiidae (Ciconia nigra).

A Becplaner Threskiornithidae (Platalea leucorodia).

A Capˇ reial Threskiornithidae (Plegadis falcinellus).

B Flamenc Phoenicopteridae (Phoenicopterus ruber).

Anseriformes

C Oca riallera grossa, subespŔcie de GroenlÓndia Anatidae (Anser albifrons flavirostris).

C Oca riallera petita Anatidae (Anser erythropus).

C Morell buixot Anatidae (Aythya marila).

C Morell xocolater Anatidae (Aythya nyroca).

B Oca de collar Anatidae (Branta bernicla).

C Oca de galta blanca Anatidae (Branta leucopsis).

B Oca de coll roig Anatidae (Branta ruficollis).

C Morell d'ulls grocs Anatidae (Bucephala clangula).

B Cigne petit Anatidae (Cygnus bewickii).

B Cigne cantaire Anatidae (Cygnus cygnus).

B Xarxet mabrenc Anatidae (Mamaronetta angustirostris).

C └nec fosc Anatidae (Melanitta fusca).

C └nec negre Anatidae (Melanitta nigra).

C Bec de serra petit Anatidae (Mergus albellus).

C Bec de serra gros Anatidae (Mergus merganser).

C Bec de serra mitjÓ Anatidae (Mergus serrator).

A └nec capblanc Anatidae (Oxyura leucocephala).

C ╚ider Anatidae (Somateria mollissima).

A └nec canyella Anatidae (Tadorna ferruginea).

B └nec blanc Anatidae (Tadorna tadorna).

Accipitriformes (rapinyaires diŘrns)

A └guila pescadora Pandionidae (Pandion haliaetus).

C Astor Accipitridae (Accipiter gentilis).

C Esparver (vulgar) Accipitridae (Accipiter nisus).

A Voltor negre Accipitridae (Aegypius monachus).

B └guila daurada Accipitridae (Aquila chrysaetos).

A └guila imperial Accipitridae (Aquila heliaca).

C Aligot (com˙) Accipitridae (Buteo buteo).

C Aligot calšat Accipitridae (Buteo lagopus).

C └guila marcenca Accipitridae (Circaetus gallicus).

B Arpella (vulgar) Accipitridae (Circus aeruginosus).

B Arpella pÓlĚlida Accipitridae (Circus cyaneus).

B Esparver cendrˇs Accipitridae (Circus pygargus).

A Esparver d'espatlles negres Accipitridae (Elanus caeruleus).

A Trencal˛s Accipitridae (Gypaetus barbatus).

B Voltor com˙ Accipitridae (Gyps fulvus).

B └guila cuabarrada Accipitridae (Hieraaetus fasciatus).

B └guila calšada Accipitridae (Hieraaetus pennatus).

C MilÓ negre Accipitridae (Milvus migrans).

B MilÓ reial Accipitridae (Milvus milvus).

B Aufrany Accipitridae (Neophron percnopterus).

C Aligot vesper Accipitridae (Pernis apivorus).

Falconiformes (rapinyaires diŘrns)

B Esmerla Falconidae (Falco columbarius).

B Falcˇ de la reina Falconidae (Falco eleonorae).

B Xoriguer petit Falconidae (Falco naumanni).

B Falcˇ pelegrÝ Falconidae (Falco peregrinus).

B Falcˇ mostatxut Falconidae (Falco subbuteo).

C Xoriguer (com˙) Falconidae (Falco tinnunculus).

B Falcˇ cama-roig Falconidae (Falco vespertinus).

GalĚliformes

C GrŔvol Tetraonidae (Bonasa bonasia).

B Perdiu blanca Tetraonidae (Lagopus mutus).

B Gall fer Tetraonidae (Tetrao urogallus).

D Gall de cua forcada, subespŔcie continental Tetraonidae (Tetrao tetrix tetrix, Lyrurus tetrix).

D Perdiu de roca, subespŔcie dels Alps Phasianidae (Alectoris graeca saxatilis).

D Perdiu de roca, subespŔcie de SicÝlia Phasianidae (Alectoris graeca whitakeri).

D Perdiu xerra, subespŔcie d'ItÓlia Phasianidae (Perdix perdix italica).

Gru´formes

B Guatlla andalusa Turnicidae (Turnix sylvatica).

B Grua damiselĚla Gruidae (Anthropoides virgo).

B Grua (vulgar) Gruidae (Grus grus).

C Guatlla maresa Rallidae (Crex crex).

B Fotja banyuda Rallidae (Fulica cristata).

A Polla blava Rallidae (Porphyrio porphyrio).

C Rascletˇ Rallidae (Porzana parva).

C Polla pintada Rallidae (Porzana porzana).

C Rasclet Rallidae (Porzana pusilla).

C Hubara Otitidae (Chlamydotis undulata).

A Pioc salvatge Otitidae (Otis tarda).

C Sisˇ Otitidae (Tetrax tetrax).

Caradriformes

C Garsa de mar Haematopodidae (Haematopus ostralegus).

C Garsa de mar de CanÓries Haematopodidae (Haematopus ostralegus meadewaldoi).

C Remena-rocs Charadriidae (Arenaria interpres).

C Corriol camanegre Charadriidae (Charadrius alexandrinus).

C Corriol petit Charadriidae (Charadrius dubius).

C Corriol gros Charadriidae (Charadrius hiaticula).

C Corriol pit-roig Charadriidae (Eudromias morinellus).

C Fredeluga esperonada Charadriidae (Hoplopterus spinosus).

C Daurada grossa Charadriidae (Pluvialis apricaria).

C Pigre (gris) Charadriidae (Pluvialis squatarola).

C Xivitona (vulgar) Scolopacidae (Actitis hypoleucos).

C Territ tres-dits Scolopacidae (Calidris alba).

C Territ variant Scolopacidae (Calidris alpina).

C Territ gros Scolopacidae (Calidris canutus).

C Territ becllarg Scolopacidae (Calidris ferruginea).

C Territ fosc Scolopacidae (Calidris maritima).

C Territ menut Scolopacidae (Calidris minuta).

C Territ de Temminck Scolopacidae (Calidris temminckii).

C Becadell gros Scolopacidae (Gallinago media).

C Territ becadell Scolopacidae (Limicola falcinellus).

C TŔtol cuabarrat Scolopacidae (Limosa lapponica).

C TŔtol cuanegre Scolopacidae (Limosa limosa).

C Becadell sord Scolopacidae (Lymnocryptes minima).

C Becut Scolopacidae (Numenius arquata).

C Polit cantaire Scolopacidae (Numenius phaeopus).

C Polit becfÝ Scolopacidae (Numenius tenuirostris).

C Batallaire Scolopacidae (Philomachus pugnax).

C Gamba roja pintada Scolopacidae (Tringa erythropus).

C Gamba groga petita Scolopacidae (Tringa flavipes).

C Valona Scolopacidae (Tringa glareola).

C Gamba groga grossa Scolopacidae (Tringa melanolenca).

C Gamba verda Scolopacidae (Tringa nebularia).

C Xivita Scolopacidae (Tringa ochropus).

C Siseta Scolopacidae (Tringa stagnatilis).

C Gamba roja (vulgar) Scolopacidae (Tringa totanus).

C Territ rogenc Scolopacidae (Tryngites subruficollis).

C Siseta cendrosa Scolopacidae (Xenus cinereus).

C Torlit Burhinidae (Burhinus oedicnemus).

C Cames llargues Recurvirostridae (Himantopus himantopus).

C Bec d'alena Recurvirostridae (Recurvirostra avosetta).

C Escuraflascons becgr˛s Phalaropodidae (Phalaropus fulicarius).

C Escuraflascons becfÝ Phalaropodidae (Phalaropus lobatus).

C Corredor Glareolidae (Cursorius cursor).

C Perdiu de mar Glareolidae (Glareola pratincola).

C ParÓsit cuallarg Stercorariidae (Stercorarius longicaudus).

C ParÓsit cuapunxegut Stercorariidae (Stercorarius parasiticus).

C ParÓsit cuaample Stercorariidae (Stercorarius pomarinus).

C ParÓsit gros Stercorariidae (Stercorarius skua).

C Fumarell carablanc Laridae (Chlidonias hybrida).

C Fumarell alablanc Laridae (Chlidonias leucoptera).

C Fumarell negre Laridae (Chlidonias nigra).

B Gavina corsa Laridae (Larus audouinii).

B Gavina cendrosa Laridae (Larus canus).

B Gavina capblanca Laridae (Larus genei).

C Gavinot Laridae (Larus marinus).

B Gavina capnegra Laridae (Larus melanocephalus).

C Gavina menuda Laridae (Larus minutus).

C Gavineta (de tres dits) Laridae (Rissa tridactyla).

C Xatrac menut Laridae (Sterna albifrons).

C Xatrac bengalÝ Laridae (Sterna bengalensis).

C Xatrac gros Laridae (Sterna caspia).

C Xatrac rosat Laridae (Sterna dougallii).

C Xatrac fosc Laridae (Sterna fuscata).

C Xatrac (com˙) Laridae (Sterna hirundo).

C Curroc Laridae (Sterna nilotica).

C Xatrac Órtic Laridae (Sterna paradisea).

C Xatrac becllarg Laridae (Sterna sandvicensis).

C Gavot Alcidae (Alca torda).

C Fraret Alcidae (Fratercula artica).

C Somorgollaire Alcidae (Uria aalge).

Columbiformes

D Xixella canÓria Columbidae (Columba junoniae).

D Tudˇ canari Columbidae (Columba trocaz).

C Cucut reial Cuculidae (Clamator grandarius).

D Cucut Cuculidae (Cuculus canorus).

Estrigiformes (rapinyaires nocturns)

C Ďliba Tytonidae (Tyto alba).

B Mussol pirinenc Strigidae (Aegolius funereus).

C Mussol emigrant Strigidae (Asio flammeus).

C Mussol banyut Strigidae (Asio otus).

C Mussol (com˙) Strigidae (Athene noctua).

B Duc Strigidae (Bubo bubo).

C Xot Strigidae (Otus scops).

C Gamar˙s Strigidae (Strix aluco).

Caprimulgiformes

C Enganyapastors Caprimulgidae (Caprimulgus europaeus).

C Siboc Caprimulgidae (Caprimulgus ruficollis).

Apodiformes

D Falciot negre Apodidae (Apus apus).

D Falciot cuablanc africÓ Apodidae (Apus caffer).

D Ballester Apodidae (Apus melba).

D Falciot pÓlĚlid Apodidae (Apus pallidus).

D Falciot unicolor Apodidae (Apus unicolor).

Coraciformes

C Blauet Alcedinidae (Alceo atthis).

C Abellerol Meropidae (Merops apiaster).

C Gaig blau Coraciidae (Coracias garrulus).

C Puput Upupidae (Upupa epops).

Pterocliformes

B Ganga Pteroclidae (Pterocles alchata).

B Xurra Pteroclidae (Pterocles orientalis).

Piciformes

D Picot (garser) sirÝac Picidae (Dendrocopos syriacus).

B Picot negre Picidae (Dryocopus martius).

C Colltort Picidae (Jynx torquilla).

C Picot garser dorsiblanc Picidae (Picoides leucotos).

C Picot garser gros Picidae (Picoides major).

C Picot garser mitjÓ Picidae (Picoides medius).

C Picot garser petit Picidae (Picoides minor).

C Picot tridÓctil Picidae (Picoides trydactilus).

C Picot cendrˇs Picidae (Picus canus).

C Picot verd Picidae (Picus viridis).

Passeriformes

D Terrerola vulgar Alaudidae (Calandrella brachydactylla).

D Terrerola rogenca Alaudidae (Calandrella rufescens).

C Alosa becuda Alaudidae (Chersophilus duponti).

C Alosa banyuda Alaudidae (Eremophila alpestris).

D Cogullada (vulgar) Alaudidae (Galerida cristata).

D Cogullada fosca Alaudidae (Galerida theklae).

D Cotoliu Alaudidae (Lullula arborea).

D CalÓndria Alaudidae (Melanocorypha calandra).

D Oreneta cuablanca Hirundinidae (Delichon urbica).

D Oreneta cua-rogenca Hirundinidae (Hirundo daurica).

D Oreneta (vulgar) Hirundinidae (Hirundo rustica).

D Roquerol Hirundinidae (Ptyonoprogne rupestris).

D Oreneta de ribera Hirundinidae (Riparia riparia).

D Piula de les CanÓries Motacillidae (Anthus berthelotii).

D Trobat Motacillidae (Anthus campestris).

D Piula gola-roja Motacillidae (Anthus cervinus).

D Titella Motacillidae (Anthus pratensis).

D Grasset de muntanya Motacillidae (Anthus spinoletta).

D Piula dels arbres Motacillidae (Anthus trivialis).

D Cuereta blanca Motacillidae (Motacilla alba).

D Cuereta torrentera Motacillidae (Motacilla cinerea).

D Cuereta groga Motacillidae (Motacilla flava).

D Escorxador Laniidae (Lanius collurio).

D BotxÝ Laniidae (Lanius excubitor).

D Trenca Laniidae (Lanius minor).

D Capsigrany Laniidae (Lanius senator).

D Merla d'aigua Cinclidae (Cinclus cinclus).

D Cargolet Troglodytidae (Troglodytes troglodytes).

D Cercavores Prunellidae (Prunella collaris).

D Pardal de bardissa Prunellidae (Prunella modularis).

Muscicapidae

D Totes les espŔcies d'aquesta famÝlia.

D EspŔcies i gŔneres: Acrocephalus, Cercotrichas galactotes, Cettia cetti, Cisticola juncidis, Erithacus rubecula, Ficedula hypoleuca, Hippolais, Locustella, Luscinia, Monticola, Muscicapa striata, Oenanthe, Panurus biarmicus, Phoenicurus, Phylloscopus, Regulus, Saxicola, Sylvia, Turdus torquatus, Zoothera dauma.

Se n'exceptuen: tord ala-roig, merla, tord com˙, griva cerdana, griva (Turdus iliacus, T. merula, T. philomenos, T. pilaris, T. viscivorus).

D Mallerenga cuallarga Paridae (Aegithalos caudatus).

D Mallerenga petita Paridae (Parus ater).

D Mallerenga blava Paridae (Parus caeruleus).

D Mallerenga emplomallada Paridae (Parus cristatus).

D Mallerenga carbonera Paridae (Parus major).

D Mallerenga d'aigua Paridae (Parus palustris).

D Teixidor Paridae (Remiz pendulinus).

D Pica-soques blau Sittidae (Sitta europaea).

D Pica-soques de KrŘper Sittidae (Sitta krueperi).

D Pica-soques cors Sittidae (Sitta whiteheadi).

C Pela-roques Sittidae (Tichodroma muraria).

D Raspinell com˙ Certhiidae (Certhia brachydactyla).

D Raspinell pirinenc Certhiidae (Certhia familiaris).

D HortolÓ cendrˇs Emberizidae (Emberiza caesia).

D Sit negre Emberizidae (Emberiza cia).

D Sit cendrˇs Emberizidae (Emberiza cineracea).

D Gratapalles Emberizidae (Emberiza cirlus).

D Verderola Emberizidae (Emberiza citrinella).

D HortolÓ Emberizidae (Emberiza hortulana).

D Repicatalons Emberizidae (Emberiza schoeniclus).

D Sit blanc Emberizidae (Plectrophenax nivalis).

D PinsÓ trompeter Fringillidae (Bucanetes githagineus).

D Passerell golanegre Fringillidae (Carduelis flammea).

D Lluer Fringillidae (Carduelis spinus).

D Durbec Fringillidae (Coccothraustes coccothraustes).

D PinsÓ (com˙) Fringillidae (Fringilla coelebs).

D PinsÓ mec Fringillidae (Fringilla montifringilla).

D PinsÓ de les CanÓries Fringillidae (Fringilla teydea).

D Trencapinyes Fringillidae (Loxia curvirostra).

D Trencapinyes escocŔs Fringillidae (Loxia scotia).

D PinsÓ borroner Fringillidae (Pyrrhula pyrrhula).

D Llucareta Fringillidae (Serinus citrinella).

D Gafarrˇ (Serinus serinus).

D Pardal d'ala blanca Ploceidae (Montifringilla nivalis).

D Pardal de passa Ploceidae (Passer hispaniolensis).

D Pardal roquer Ploceidae (Petronia petronia).

D Estornell rosat Sturnidae (Sturnus roseus).

D Oriol Oriolidae (Oriolus oriolus).

D Cornella emmantellada Corvidae (Corvus corone cornix).

D Garsa blava Corvidae (Cyanopica cyanus).

D Gralla de bec groc Corvidae (Pyrrhocorax graculus).

D Gralla de bec vermell Corvidae (Pyrrhocorax pyrrhocorax).

RŔptils

Quelonis (tortugues)

Tortugues de terra

C Tortuga mediterrÓnia Testudinidae (Testudo hermanni).

C Tortuga morisca Testudinidae (Testudo graeca).

Tortugues d'aigŘes continentals

C Tortuga d'estany Emydidae (Emys orbicularis).

C Tortuga de rierol Emydidae (Mauremys caspica).

Tortugues marines

B Tortuga careta Cheloniidae (Caretta caretta).

B Tortuga verda Cheloniidae (Chelonia mydas).

B Tortuga carei Cheloniidae (Eretmochelys imbricata).

B Tortuga bastarda Cheloniidae (Lepidochelys kempii).

B Tortuga llaŘt Dermochelidae (Dermochelys coriacea).

Saures

D Dragonet (rosat) Gekkonidae (Hemydactylus turcicus).

D Dragˇ canari Gekkonidae (Tarentola delalandii).

D Dragˇ (com˙) Gekkonidae (Tarentola mauritanica).

B Camaleˇ Chamaeleonidae (Chamaeleo chamaeleon).

D Serp de vidre, vidriol o noia Anguidae (Anguis fragilis).

D Serpeta cega o amfisbena cendrosa Amphisbaenidae (Blanus cinereus).

Sargantanes i llangardaixos

D Sargantana cua-roja o dels sorrals Lacertidae (Acanthodactylus erythrurus).

D Sargantana de Valverde Lacertidae (Algyroides marchi).

C Llangardaix de matoll Lacertidae (Lacerta agilis).

D Llangardaix d'Haria Lacertidae (Lacerta atlantica).

D Llangardaix negre Lacertidae (Lacerta galloti).

C Llangardaix (com˙) Lacertidae (Lacerta lepida).

D Sargantana muntanyenca Lacertidae (Lacerta monticola).

D Llangardaix verd nord-occidental Lacertidae (Lacerta schreiberi).

D Llangardaix gegant de Hierro Lacertidae (Lacerta simonyi).

D Llangardaix de Gran CanÓria Lacertidae (Lacerta stehlinii).

D Lluert o llangardaix verd Lacertidae (Lacerta viridis).

C Sargantana vivÝpara Lacertidae (Lacerta vivipara).

C Sargantana comuna (ibŔrica) Lacertidae (Podarcis hispanica).

D Sargantana balear Lacertidae (Podarcis lilfordi).

D Sargantana comuna europea o sargantana grossa Lacertidae (Podarcis muralis).

D Sargantana de les PitiŘses Lacertidae (Podarcis pityusensis).

D Sargantaner (com˙) o sargantana de cua llarga Lacertidae (Psammodromus algirus).

D Sargantaner ibŔric o sargantana cendrosa Lacertidae (Psammodromus hispanicus).

D Lludriˇ de potetes ibŔric Scincidae (Chalcides bedriagai).

D Lludriˇ de potetes o vÝbrola Scincidae (Chalcides chalcides).

D Lludriˇ de potetes canari Scincidae (Chalcides viridanus).

Colobres o serps

D Serp de ferradura Colubridae (Coluber hippocrepis).

D Serp verda i groga Colubridae (Coluber viridifavus).

D Serp llisa Colubridae (Coronella austriaca).

D Serp bordelesa Colubridae (Coronella girondica).

D Serp d'Esculapi Colubridae (Elaphe longissima).

D Serp blanca Colubridae (Elaphe scalaris).

D Serp verda Colubridae (Malpolon monspessulanus).

D Serp de caputxˇ Colubridae (Macroprotodon cucullatus).

D Serp d'aigua (escuršonera) (Natrix maura).

D Serp de collaret Colubridae (Natrix natrix).

Amfibis

Urodels

D Salamandreta Salamandridae (Chioglossa lusitanica).

C Tritˇ pirinenc Salamandridae (Euproctus asper).

C Ofegabous Salamandridae (Pleurodeles waltl).

D Salamandra Salamandridae (Salamandra salamandra).

D Tritˇ alpÝ Salamandridae (Triturus alpestris).

D Tritˇ ibŔric Salamandridae (Triturus boscai).

D Tritˇ palmat Salamandridae (Triturus helveticus).

D Tritˇ verd o marbrat Salamandridae (Triturus marmoratus).

Anurs

D T˛til ibŔric Discoglossidae (Alytes cisternasii).

D Ferreret Discoglossidae (Alytes muletensis).

D T˛til o gripau llevadora Discoglossidae (Alytes obstetricans).

D Granota pintada o gripau granoter Discoglossidae (Discoglossus pictus).

D Gripau d'esperons Pelobatidae (Pelobates cultripes).

D Gripau puntejat Pelobatidae (Pelodytes punctatus).

D Gripau (com˙) Bufonidae (Bufo bufo).

D Gripau corredor Bufonidae (Bufo calamita).

D Gripau verd o calÓpet verd (Bufo viridis).

D Reineta europea Hylidae (Hyla arborea).

D Reineta (meridional) Hylidae (Hyla meridionalis).

D Granota saltadora Ranidae (Rana dalmatina).

D Granota ibŔrica Ranidae (Rana iberica).

D Granota roja Ranidae (Rana temporaria).

Peixos-oste´ctis

Condrostis

Acipenseriformes

D Esturiˇ Acipenseridae (Acipenser sturio).

Teleostis

Cipriniformes

D Fartet Ciprinodontidae (Aphanius iberus).

D Samaruc Ciprinodontidae (Valencia hispanica).

Gasteroste´formes

D Punxoset o espinˇs Gasterosteidae (Gasterosteus aculeatus).

Scorpaeniformes

D Cavilat o cabilac Cottidae (Cottus gobio).

Perciformes

D Bavosa de riu o barb canÝ Blenniidae (Blennius fluviatilis).

 

Universitat de Girona ęProjecte Norma Civil
Institut de Dret Privat Europeu i Comparat

Universitat de Girona

Webmaster: Dr. Albert Ruda